bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Bezpečne na internete

14. augusta 2023by admin0

Už takmer rok, s kratšími prestávkami, sme nútení komunikovať predovšetkým v online svete. Sedíme za počítačom, ak chceme pracovať, ísť na vyučovanie, porozprávať sa s rodinou či priateľmi alebo si nakúpiť. Na internete zostávame, aj keď si chceme v rámci psychohygieny zahrať hru, či pozrieť si nejaký film. Tento čas je veľkou výzvou pre ľudí, pretože pre každého jedného z nás je podstatná ľudská blízkosť, kontakt, rozhovor a nadväzovanie vzťahov. Snažíme sa nahradiť osobný kontakt aspoň tými kontaktmi vo virtuálnom svete a práve vtedy sa nám môže podariť zoznámiť sa aj s niekým cudzím.

Nadväzovať vzťahy s druhými je pre nás prirodzené, ale najmä v tomto čase a pri online forme je podstatné, aby predovšetkým deti a dospievajúci mali na pamäti niekoľko vecí.

 

  1. Nie je priateľ ako priateľ

Dávajte si pozor, koho vpustíte do svojho súkromia – účtu na Facebooku, Instagrame a iných sociálnych sieťach. Nepovoľujte neznámym, aby mohli sledovať vašu polohu, kde sa nachádzate, aj všetky fotky, ktoré zdieľate na nástenkách. Nepridávajte si do priateľov hocikoho, ak ho nepoznáte osobne. Toto pravidlo môže byť náročné dodržiavať, keďže pri existencii na sociálnych sieťach sa stretávame s disinhibičným efektom. To znamená, že keď sedíme doma za počítačom, oveľa ľahšie sa vyjadrujeme, skôr odhalíme svoje túžby a priania, oveľa viac o sebe prezradíme, pretože sa nám zdá, že človek na druhej strane nám dokonalo rozumie. Tento efekt nám dodáva pocit istoty, bezpečia, zbavuje nás rozpakov a zábran písať si o nejakej téme. Keďže sme ukrytí v anonymite, môžeme pokojne napísať, že máme 90 kg, hoci v skutočnosti máme 140 kg, alebo že sme vo veku maturantky s blond vlasmi, hoci práve začíname siedmy ročník na ZŠ a sme hnedovlasé. Môžeme sa vyjadriť k akejkoľvek téme bez toho, aby sa nám niekto vysmial, skákal nám do reči alebo chcel od nás ďalšie informácie. Cítime sa bezpečne a tak aj plachý človek v realite dokáže písať nepríjemné a sebavedomé príspevky vo virtuálnom prostredí. Ak sa dokážeme správať v online svete inak my, prečo by sa tak nemohol správať aj človek na druhej strane, keď ho nevidíme? Prečo by sa neupravil do želanej podoby, ak sa občas upravíme aj my sami?

 

  1. Zabezpečte si počítač

Podstatné je tiež dodržiavať základy internetovej bezpečnosti. Určite si nainštalujte do počítača, tabletu či mobilu spoľahlivý antivírus, vytvorte si bezpečné heslá. Nesťahujte si a neinštalujte neznáme a neoverené aplikácie. Ak vám niekto neznámy pošle správu alebo mail s linkom, odkazom, neklikajte na ne. Môžete tak prísť o všetky dáta, nevedomky poskytnúť prístup do počítača druhej osobe alebo získať vírus.

 

  1. Pozor na falošné profily

Ako už bolo vyššie spomenuté, pocit bezpečia a anonymity vo virtuálnom svete nám umožňuje byť kýmkoľvek. Ako nám, tak aj iným. Mnohí z mladých ľudí dnes majú viac ako jeden účet. Na každom môžu zdieľať niečo iné, mať iných priateľov, stávať sa niekým iným. A rovnako môže postupovať aj druhá strana. Niekedy sa stane, že za profilom krásneho chlapca alebo dievčaťa sa skrýva niekto celkom iný. Môžeme to spoznať podľa toho, že má príliš umelecké fotky a nemá ich tam veľa. Netreba však zabúdať, že aj tieto profily dokážu byť prepracované. Pravdu zistíme najskôr cez videohovor, no aj ten môže byť v niektorých prípadoch zmanipulovaný. Preto si dávajte pozor na to, koho prijímate do priateľov.

  1. Pozor na komplimenty

Obdobie dospievania je fáza v živote človeka, kedy sa hľadá, bojuje s prijatím samého seba takého, aký je. Mnohí mladí ľudia túžia po ocenení, často nie sú spokojní so svojím zovňajškom, zdá sa im, že by mohli schudnúť, zmeniť farbu vlasov, aj zuby by mohli byť iné. A potom príde niekto, aj neznámy, kto im začne lichotiť. Je jasné, že sofistikovanému oceneniu sa ťažko odoláva. V tomto prípade môžeme spomenúť aj jav, nazývaný „solipsistická introjekcia“. Znamená, že za vetami, smajlíkmi si predstavujeme nášho partnera na druhej strane. Na základe našich spomienok a zážitkov mu prisudzujeme hlas, tón, podobu, hoci sme ho nikdy nevideli. Aj vďaka týmto myšlienkam a túžbam ukrytých v podvedomí sa stávame zraniteľnými. Je tu niekto, kto nám zdvíha sebavedomie, vie, čo má povedať, aby sme sa cítili lepšie. Týmto prepracovaným spôsobom si môže osoba na druhej strane získať našu dôveru, vytvoriť vzťah, vďaka čomu ľahšie niektorí podľahnú rôznym, spočiatku nevinným, požiadavkám. Neskôr môžu prerásť do požiadaviek o fotky, kde už je dôležité dávať si pozor, či sa nás osoba na druhej strane, virtuálny priateľ, nesnaží zmanipulovať.

 

  1. Fotky nezmiznú

A tu sa dostávame k ďalšiemu bodu. Nezáleží na tom, či ide o vášho známeho, priateľa alebo niekoho, koho poznáte len z virtuálneho sveta. Treba si pamätať, že vo chvíli, keď niekomu pošlete akúkoľvek fotku, prestávate mať nad ňou kontrolu. Rovnako si treba pripomenúť, že ani vo svojich profiloch by sme nemali zdieľať fotky, ktoré by mohol niekto zneužiť. Dospievajúci v dnešnej dobe trávia veľa času fotením seba, priateľov. A mnohé dievčatá, ale i chlapci, sa dostávajú vo vzťahoch pod tlak požiadavky, aby poslali svoju (intímnu) fotku. Čokoľvek však pošlete, už nemôžete kontrolovať, či zaslaný obsah zostane len pre oči adresáta, či sa nedostane do nesprávnych rúk (iných kamarátov, na internet…). Čo raz pošlete cez internet, ale i do cudzieho mobilu, už navždy strácate z dosahu a nikdy neviete, kto to ešte uvidí.

 

  1. Dôkazy sa nemažú

Niekedy sa takáto situácia vymkne z rúk. Stačí rozhovor s druhou stranou a zrazu môžu prísť požiadavky o fotky. Ak sa vám stalo, že vám niekto poslal intímnu fotku a žiada vás o vašu alebo má na vás neprimerané požiadavky alebo vás vydiera, prerušte kontakt, zablokujte ho, ale nemažte komunikáciu. Je prirodzené cítiť sa v takej situácii vystrašene či zahanbene. Treba si však pamätať, že nikto nemá právo vám ubližovať a vyhrážať sa vám. Ak sa tak stane, určite na to nezostávajte sami a zverte sa niektorému z dospelých, ktorým dôverujete. Rodičom, učiteľovi, školskému psychológovi, výchovnému poradcovi… Alebo môžete využiť služby internetovej poradne www.ipcko.sk, kde nájdete vyškolených odborníkov práve na takéto krízové situácie. Rovnako tiež môžete zatelefonovať na Linku detskej istoty (0800 116 111). Hlavne, nebuďte na to sami!

 

  1. Nič neprijímajte

Ďalšou nástrahou na internete najmä v čase, keď na ňom trávime oveľa viac času ako predtým, je vypĺňanie si času rôznymi hrami. Často sú podmienené kreditmi, dátami, bodmi či reálnymi peniazmi, ktoré sa ľahko môžu stať nedostatkovým tovarom. Vraví sa, že priatelia si pomáhajú, spoluhráči tiež, no nikdy neprijímajte od hocikoho žiadne financie či náhrady. Môže sa stať, že človek na druhej strane chce, aby ste mali pocit záväzku voči nemu a tak ľahšie splnili to, čo by chcel neskôr.

 

  1. Nestretávajte sa s cudzími ľuďmi

V čase lockdownu je toto odporúčanie ľahko splniteľné. Ale ako výstraha do budúcnosti platí: nestretávajte sa sami s cudzími ľuďmi, ktorých poznáte len z internetu. Urobte tak až po dôkladnom zvážení, vnímajte podozrivé signály a ak sa vám čokoľvek nepoznáva, vždy máte právo odmietnuť. Nikdy k nikomu na prvom stretnutí nenasadajte do auta, hoci by na vás pôsobil milo a seriózne. Ak je druhý človek skutočne seriózny a chce sa s vami priateliť alebo nadviazať bližší vzťah (u starších dospievajúcich), určite počká a nebude na vás tlačiť. Rovnako nikdy nechoďte na takéto stretnutie bez toho, aby ste s vašimi plánmi niekoho oboznámili. Najlepšie je oznámiť to rodičom, aby vedeli, kde sa budete nachádzať. Prípadne vezmite so sebou kamarátku a stretnite sa medzi ľuďmi, v meste. Nikdy nepristúpte na schôdzku na osamotenom mieste. Vždy je lepšie vopred zvážiť všetky možnosti ako neskôr ľutovať.

 

V týchto dňoch sa stáva počítač našou pravou rukou, najlepším priateľom. Trávime pri ňom tak veľa času… Získavať informácie z internetu a spoznávať nových ľudí je dôležité a skvelé. Zároveň je potrebné nezabúdať na svoju bezpečnosť a vždy si dvakrát zvážiť, komu sa zveríme s osobnými záležitosťami a komu napríklad pošleme akúkoľvek fotku.

 

Dôležité odkazy:

Linka detskej istoty- pre deti mládež a dospelých: http://www.ldi.sk/

Linka detskej dôvery- pre deti a dospelých: https://www.linkadeti.sk/domov

Internetová poradňa pre mladých- IPčko: https://ipcko.sk/

Pomoc obetiam násilia: http://www.pomocobetiam.sk

Liga za duševné zdravie: https://www.dusevnezdravie.sk/

Prevencia šikanovania: http://www.prevenciasikanovania.sk/

 

Zdroje:

Marek Madro, 2016: Podvedomie si robí, čo chce, najmä pri chatovaní (www.ipcko.sk)

Zákazom internetu deti pred online groomingom neochránime (2020) (www.ipcko.sk)

 

Spracovala:

Mgr. Simona Kutišová, psychologička

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *