bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

9 cvikov na krčné stavce

14. augusta 2023by admin0

Praskanie v krku a bolesti pri otáčaní hlavy – to je veľmi nepríjemná záležitosť. Žiaľ, nepohoda  v oblasti krčných stavcov je známa každému druhému človeku. Veď sedavý spôsob života je bič súčasnej spoločnosti. Sedením stále v rovnakej polohe pri monitore počítača si ľudia spôsobujú problémy s chrbticou.

 

Efektívne cvičenie na krčné stavce

Stuhnutosť v oblasti krku môže vyvolávať bolesti hlavy, poruchu krvného obehu v mozgu a dokonca stratu vedomia. Aby ste predišli problému v základoch, začnite cvičiť podľa čínskej metódy špeciálnych cvičení na krčné stavce. Vykonávajte ich plynule, pohybujte sa pomaly a presne.

 

  1. Sadni si na stoličku, chrbát vystretý. Urob hlboký nádych a tlač dlaňami na čelo, súčasne napínaj svaly krku a nedovoľ hlave sa zakloniť. Zadrž dýchanie a ostaň v napätí 5-7 sekúnd. Pri výdychu spusti dlane dolu a na 10 sekúnd sa úplne uvoľni, spusti hlavu na hrudník. Opakuj 3-5 krát.
  2. Spoj ruky do zámku a s nádychom ich pritlač na zátylok. Pritom napni krk a nedovoľ hlave padnúť do predklonu. Zadrž dýchanie a zostaň v tejto polohe približne 5-7 sekúnd. Pri výdychu spusti ruky a uvoľni sa na 10 sekúnd. Opakuj 3-5 krát.
  3. Hlboký nádych a pritlač ľavou dlaňou na spánok s úsilím 5-7 sekúnd sa nepoddať tlaku. Potom vydýchni, maximálne sa uvoľni a oddýchni si 10 sekúnd. To isté sprav pravou rukou. Opakuj 3-5 krát každou rukou.
  4. 3-5 krát sprav náklony hlavy vpred a vzad. Pri nádychu zakláňaj hlavu proti tlaku dlaní na zadnej časti krku a oči vyvráť čo najvyššie. Zadrž dýchanie s napätím svalov krku počas 5-7 sekúnd. Pri výdychu vráť hlavu do pôvodnej polohy. Uvoľni sa 10 sekúnd.
  5. Nahni sa dopredu a pritlač dlane na krk, postupne povoľ tlak. Pri vdychu spusti hlavu na hrudník. Podbradok pritlač ku krku, pohľad skloň dole. Zostaň v tejto polohe na 5-7 sekúnd. Potom urob výdych a maximálne sa uvoľni.
  6. Pri vdychu pomaly otoč hlavu vľavo napínajúc svaly krku. Pokús sa pozerať čo najďalej v smere pohybu. Zadrž dýchanie na 5-7 sekúnd. Pri výdychu vráť hlavu do pôvodnej polohy, uvoľni sa na 10 sekúnd. Cvičenie opakuj 3-5 krát do každej strany.
  7. Spusti hlavu na hrudník a uvoľni svaly krku. Pokús sa dotknúť podbradkom kľúčnych kostí, pohlaď ich podbradkom, postupne zväčšuj amplitúdu pohybu. Opakuj 10 krát.
  8. Zakloň hlavu dozadu, uvoľni svaly tváre a krku. Pokús sa zátylkom „rozotrieť“ nižnú časť krku. Opakuj 20 krát.
  9. Ramená uvoľni a spusť. Pri pomalom vdychu sa hlavou maximálne ťahaj dovrchu, snaž sa čo najviac roztiahnuť krčné stavce. Zároveň vykonaj otočky hlavy vpravo a vľavo s malou amplitúdou. Vráť sa do pôvodnej polohy a uvoľni sa. Opakuj 5 krát.

Aby bol efekt cvičení na krčné stavce čo najlepší, otočky hlavy sprevádzajú aj pohyby očí do tej istej strany. Tieto ľahké cvičenia môžete vykonávať kdekoľvek a kedykoľvek, keď vás rozbolí krk.

Zároveň je dôležité dbať aj na svoju životosprávu včítane stravovania. Ak mávate problémy s krkom, vylúčte zo svojho jedálnička slanú a príliš mastnú stravu, jedzte viac mliečnych výrobkov, dodržiavajte pitný režim.

Pamätajte, že od zdravia krčných stavcov závisí aj aktivita vášho mozgu! Aby ste zostali pri zdravom rozume do neskorej staroby, venujte sa pravidelne týmto cvičeniam.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *