bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Prečo si čítať so svojimi deťmi?

14. augusta 2023by admin0

Väčšina z nás, ak nie každý, vyrástla na príbehoch, rozprávkach, kde dobro zvíťazí nad zlom. Deti príbehy jednoducho milujú. Počas čítania či počúvania rozprávky sa ponárajú do celkom iného sveta. Už nesedia na posteli, ale cestujú krajinami, učia sa rozlišovať priateľa od nepriateľa, ocitnú sa v neznámych končinách, kam sa možno nikdy na dovolenku nedostanú, učia sa, ako fungujú emócie a vzťahy. Precvičujú si predstavivosť aj empatiu. Učia sa, že postavy môžu mať rôznu motiváciu, ktorá ich viedla k vykonaniu určitého skutku a následne vidia, že po každom čine prichádzajú následky, aj vďaka čomu sa môžu učiť na chybách iných.

V rozprávkach sa deti primeranou formou stretávajú s emóciami, najrôznejšími situáciami, učia sa čo je láska, smútok, bolesť, žiarlivosť… Dostávajú informáciu, že prežívanie rôznych emócií v určitých situáciách je úplne normálne. A tým najvhodnejším človekom, ktorý má začať svoje deti sprevádzať inými svetmi, sú práve rodičia.

Aké sú benefity čítania si s vašimi deťmi?

  1. Posilníte si vzťah

Spoločné čítanie je jedinečná príležitosť budovať vzťah medzi vami, dôveru a pocit bezpečia u dieťaťa už v ranom veku.

  1. Lepšie akademické výsledky

Jednou z výhod pravidelného čítania je aj vyššia úspešnosť v škole, keďže čítanie je nevyhnutným predpokladom zvládania predmetov v škole. Každou prečítanou knihou si dieťa zvyšuje šance na lepšie výsledky v učení, disponuje mnohými vedomosťami, ktoré by možno inak nezískali.

  1. Slovná zásoba

Ak budete so svojim dieťaťom pravidelne čítať, osvojí si nové slovné spojenia a vďaka tomu získa lepšie vyjadrovacie schopnosti. Čítanie papierovej knihy dokonca podľa výskumov zvyšuje slovnú zásobu až o 50% v porovnaní so sledovaním televízie, čo zároveň vedie k vyšším výsledkom v inteligenčných testoch.

  1. Osvoja si základy, ako čítať

Už doma, pri čítaní s rodičmi, sa deti naučia, že treba postupovať sprava doľava a že slová sa nespájajú automaticky s obrázkami.

  1. Spozná umenie jazyka

Ďalšou výhodou je, že vďaka čítaniu príbehov dieťa ešte predtým, ako nastúpi do školy, pochopí základy jazyka, čo mu značne uľahčí učenia sa jazyka v škole.

  1. Spracovanie vlastných emócií

Ako sme už spomínali, dieťa pri čítaní zažíva stovky iných situácií. Mnohé sa udejú aj v reálnom živote. Ak sa dieťa niečoho bojí, alebo zažilo niečo, z čo ho trápi, je dobré prečítať si na danú tému rozprávku, ktorá mu ukáže, že je normálne pociťovať strach, smútok alebo radosť z danej situácie a že je možné ju zvládnuť (napr. knižky o prvej návšteve u zubára, alebo o deťoch, ktoré nechcú jesť, či strašidlách).

  1. Zlepšuje sa mu koncentrácia

Pri čítaní je potrebné udržiavať pozornosť, aby sme nestratili niť, neunikli nám podstatné informácie. Je to jedinečná príležitosť cvičiť detskú pozornosť, trpezlivosť a sebadisciplínu už od útleho veku. Tieto schopnosti vaše deti určite využijú v škole na vyučovaní aj v iných oblastiach života.

Aké sú ešte ďalšie psychologické výhody čítania?

  1. a) Zlepšuje výkon mozgu – mozog pracuje efektívnejšie, je flexibilnejší. Čítanie je veľmi účinné mozgové cvičenie, ktoré spomaľuje proces starnutia a tak nás chráni pred vznikom Alzheimerovej choroby či demenciou.
  2. b) Znižuje stres – po dlhom a vyčerpávajúcom dni je práve čítanie najlepším liekom. Podľa štúdií znižuje mieru stresu až o 68% a pomáha tak uniknúť pred každodennými strachmi či nepríjemnými situáciami
  3. c) Ľahšie zaspíme – ak si prečítame obyčajnú papierovú knihu, zaspíme oveľa rýchlejšie. Práve preto sa odporúča zaviesť čítanie rozprávok ako rituál pred spaním. Neplatí to však pri čítaní z monitorov a iných elektronických zariadení, ktoré naopak spánku znižujú kvalitu.

 

Ako čítať?

Nech častejšie číta otec

Nezáleží na tom, ktorý z rodičov bude tráviť s dieťaťom čas pri zaspávaní, ale otcovia čítajú rozprávky inak. Viac vysvetľujú kontext a prirovnávajú príbeh k reálnym situáciám, s ktorými sa môžu deti stretnúť, spomínajú podnety, ktoré stretli napríklad na prechádzke, vďaka čomu si dieťa ľahšie spája nové informácie.

Vysvetľujte súvislosti

Ak chodievate s deťmi na záhradu, pokojne môžete traktor v rozprávke prirovnať k traktoru na poli za vaším domom, alebo sa ich spýtajte, či vedia, aká je úloha kombajnu či dažďa. Pri starších sa už môžete zamerať aj na hlbšie súvislosti, skúsiť sa porozprávať, čo si myslia o jednotlivých postavách a ich vlastnostiach, vysvetliť, v čom je určitá postava výnimočná (napr. Anna zo Zeleného domu).

Čítajte s dieťaťom, nie dieťaťu

Ak sa dieťa aktívne zapája do deja, je to oveľa osožnejšie, ak vás len počúva. Pri aktívnom počúvaní a kladení otázok týkajúcich sa toho, čo ho zaujme, lepšie pochopí súvislosti, zapamätá si a naučí sa nové slová. Možno tak bude krátka rozprávka trvať dvojnásobne dlhšie, ale pre dieťa je dôležité získať odpovede na otázky, ktoré mu počas čítania napadnú. Dovoľte mu pýtať sa, prerušovať vás, zapojiť sa vlastnou fantáziou a dotvoriť príbeh. Neváhajte vysvetľovať alebo aj otázkami vťahovať do deja viac. V niektorých dňoch je však menej času a vtedy to môžete prechodne vyriešiť audiorozprávkou. Vždy je však dobré, ak sa potom o tom, čo dieťa počulo, spolu porozprávate a zodpoviete otázky dodatočne.

Urobte si z čítania každodenný rituál

Nič nepokazíte, ak si každý deň pred spaním vyradíte niekoľko minút na prečítanie rozprávky. Deti si na to zvyknú a budú sa tešiť, oveľa rýchlejšie urobia nutné úkony pred spaním (hygiena, večera). Je tiež možné, že vaše deti budú vyžadovať jeden príbeh viackrát, každý večer, preto im tú radosť doprajte. Môžete tiež skúsiť ukončiť príbeh inak, alebo sa vždy zamerať na niečo iné, čo je v rozprávke podstatné.

Čítajte s nadšením a umelecky

Možno sa budete spočiatku hanbiť, ale pamätajte si, vaše deti neriešia, či sa pri čítaní pomýlite, nehodnotia váš prejav. A k sa kvôli nim pustíte do čítania s nadšením a postavy umelecky ozvláštnite (zlému vlkovi doprajete hrubý hlas, červenej čiapočke tenký dievčenský, zlej čarodejnici strašidelný), budú si vašu snahu vážiť ešte viac.

 

Tipy, čo s deťmi čítať:

 

Pán Guľôčka – Wojciech Widlak (Občianske združenie Slniečko, 2016 – 2020, 3.dielna séria)

 

Príbeh o priateľstve, rešpektovaní pravidiel, hľadaní vlastnej identity a tiež o tom, že k životu patria aj smutné či náročnejšie chvíle. Kniha napísaná prijateľným detským jazykom a s hlavnými postavami ako pes, kačka či mucha.

 

Hlbokomorské rozprávky – Monika Kompaníková, 2020

Knižka pre deti od 5 rokov, aj staršie, nakoľko v knihe sa nachádza viac informácií o podmorskom svete a rôznych živočíchoch, ktoré bude potrebné deťom vysvetliť bližšie. Preto je dobré, ak knihu čítajú rodičia spolu s deťmi a spolu objavujú nové poznatky.

 

 

Pipi Dlhá Pančucha – Astrid Lindgreenová (SPN – Mladé letá, 2007)

Príbeh, ktorý dnes pozná väčšina na svete. O dievčati, ktoré všetko robí naopak, veľmi sa odlišuje od ostatných a napriek tomu, keď ju niekto spozná bližšie, musí si ju obľúbiť.

 

 

Anna zo Zeleného domu – Lucy Maud Montgomeryová (SPN – Mladé letá, Slovart)

Kniha o dievčati, ktoré nikto nechcel, až kým si ju náhodou nevzali do opatery dvaja starší súrodenci. Príbeh je určený pre dospievajúce dievčatá, hľadajúce samy seba. Možno sa nájdu v Anninej živej a trochu výbušnej povahe, ktorá sa učí na vlastných chybách.

 

 

Netreba tiež opomenúť klasické diela ako Môj macík od Márie Rázusovej, či knihu o dvojičkách Danka a Janka od Márie Ďuríčkovej alebo Najkrajšie rozprávky bratov Grimmovcov, ktoré preložil Ľubomír Feldek.

Mnohí rodičia si želajú, aby ich deti mali radi knihy a nerozumejú, prečo to tak nie je. To sa stáva najmä vtedy, ak oni sami nečítajú, pretože deti opakujú to, čo vidia. Ak budete častejšie sledovať televíziu alebo držať v rukách mobil, budú napodobňovať vaše správanie. Ak však budete aj vy sedávať po večeroch s knihou v rukách, inšpirujete deti, ktoré budú chcieť tráviť čas rovnako. Preto čítajte spolu od raného detstva, aby sa z čítania stal príjemný zvyk a každodenný rituál. Knihy majú obrovskú silu a vy aj vďaka nim môžete svoje deti pripraviť na veľmi dobré akademické výsledky. Čítanie môžete podporovať aj pri bežných činnostiach, ako je varenie či pečenie, keď spolu s deťmi čítate recept, alebo ak si spolu vymýšľate príbehy a zapájate spomienky. Navštevujte spolu knižnicu a kníhkupectvá a dovoľte svojim deťom vybrať si knižku, ktorá ich zaujme. Je zjavné, že čítanie prináša veľa pozitív a krásnych chvíľ s vašimi deťmi. A je to veľmi dobrý spôsob, ako budovať pevné puto a zdravý vzťah s vašimi deťmi.

Zdroje:

Jaroslava Koníčková: Najnovšie výskumy dokazujú, prečo je dôležité čítať papierovú knihu. www.eduworld.sk

Slávka Kubíková (2018). Klub nerozbitných detí. Postoj. 306 s.

Tips for parents od Preschoolers. www.ReadigsRockets.org

 

Spracovala: Mgr. Simona Kutišová, psychologička

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *